Posun času: odkedy, kde, ako a prečo ?
Po prvýkrát sa o zmene času zmenil v roku 1784 americký politik Benjamin Franklin. Uviedol, že ľudia by si mali skôr privstať a ísť skôr spať, aby denné svetlo využili efektívnejšie.
V roku 1907 sformuloval návrh na zmenu času William Willet v eseji Plytvanie denného svetla. Základným zmyslom bolo vyriešiť stúpajúce náklady na osvetlenie miest, ako aj v podnikoch, výrobných halách a vôbec jeho účelom bolo zlepšiť úspornosť krajín. Potreby ľudí boli tak trochu druhoradé.
Zavedenie letného času v jednotlivých krajinách
24. apríla 1916 počas prvej svetovej vojny zaviedlo Švédsko letný čas, do dvoch týždňov sa pridali ďalšie krajiny. Medzi krajiny patrilo Rakúsko-Uhorsko (čiže aj my) a Nemecko. V roku 1917 zaviedlo letný čas aj Rusko, neskôr však začal Sovietský zväz upravovať čas podľa seba, raz o hodinu, potom zasa o tri hodiny, aj napriek tomu, že krajina má niekoľko časových pásem.
Na území Čiech a Moravy bol zavedený letný čas medzi 1. aprílom až 4. októbrom v rokoch 1940 až 1944, teda počas druhej svetovej vojny.
V povojnovom období Československa zaviedli letný čas od 6. mája do 7. októbra 1946. 1. decembra toho istého roku zaviedli aj zimný čas. Trval do 23. februára 1947 ale neosvedčil sa. Dodnes sa používa v Írsku a v Čile. Francúzsko a Španielsko ležia na západe Európy, a preto by mali patriť do rovnakého časového pásma ako Severné Írsko a Veľká Británia. Kedže však v minulosti zaviedli celoročný letný, sú v rovnakom časovom pásme ako zvyšok Európy.
V súčasnosti nie je správne vravieť o letnom a zimnom čase. Správne by sa mal používať výraz "stredoeurópsky čas" (SEČ) a "stredoeurópsky letný čas" (SELČ).
V Československu bol zavedený letný čas v roku 1979, tak ako ho poznáme v súčasnosti. Ľudia si hodinky posúvali prvú sobotu v apríli počas noci a od roku 1981 už poslednú sobotu v marci. Letný čas sa končil cez posledný septembrový víkend.
Nezabudnite si už dnes v noci presunúť hodinky o hodinu dopredu!!